(04596)54-203,  (04596)22-022

Безкоштовно з міського

Захарчук Микола Максимович

Герой Радянського Союзу, ветеран Великої Вітчизняної війни, Почесний громадянин міста з 1993р.

     Микола Максимович Захарчук, народився 1923 року в сім’ї простого селянина. У 1942 році закінчив курси молодших лейтенантів. В 1943 – старший лейтенант, командир взводу 2-ї стрілецької роти 615 стрілецького полку 167 стрілецької дивізії  38 армії Воронезького фронту.

    Його взвод особливо відзначився у битві за Дніпро. В ніч на 27 вересня 1943 року бійці під командуванням Миколи Максимовича переправилися на острів біля Вишгорода і звільнили його від фашистів. Через два дні, 29 вересня 1943 року,  взвод у холодній воді, під прицільним вогнем ворога, з великими втратами переправився на правий берег і вигнав противника з цегельного заводу на північній околиці Вишгорода. Протягом семи діб залишки взводу утримували рубіж до підходу підкріплення. За цей час, вони відбили 7 контратак гітлерівців.

    Діючи рішуче і сміливо, Микола Захарчук особистим прикладом надихав воїнів, але в бою був тяжко поранений, контужений, вважався загиблим. Його рідні отримали на нього похоронку.

      Звання Героя Радянського Союзу присвоєно старшому лейтенанту Захарчуку М.М. 10.01.1944 року посмертно.

    Але Захарчук не загинув. Непритомним він потрапив у полон, пізнав весь жах концтаборів. В квітні 1945 року, після звільнення із табору союзниками, він повернувся на Батьківщину. Проте, як це часто траплялося в ті повоєнні часи, з тими хто побував у полоні, Захарчук  М.М. одержав 10 років уже радянських таборів. Реабілітований був у 1953 році.

     Важка доля не зламала мужнього, сильного духом Героя. Микола Максимович працював заступником начальника Дніпровської водопровідної станції міста Києва.

    Рішенням міськвиконкому від 22 жовтня 1993 року з нагоди 50-ї річниці звільнення Вишгородщини від німецько-фашистських  загарбників Миколі Захарчуку – учаснику-визволителю, присвоєне звання  Почесного громадянина м. Вишгорода.

     Він відійшов у вічність в ніч з 13 на 14 липня 2005 року на 83-му році свого нелегкого життя. До останніх днів Микола Максимович зустрічався з молоддю, розповідав про часи війни, як довелося брати участь в боях за визволення їхнього рідного міста. Плідно співпрацював з школами, з Національним музеєм-заповідником «Битва за Київ у 1943 році»,  де його бойовому шляхові присвячена вітрина експозиції, а в залі Слави встановлено бронзове погруддя Героя.

      Пам'ять про Миколу Захарчука навічно залишиться в серцях вдячних вишгородців.

Календар подій міста Вишгорода